WERNISAŻ OLGI BUKOWSKIEJ „WCHŁANIANIE”

Finał plebiscytu. Wernisaż Olgi Bukowskiej

Olga Bukowska urodziła się w Kijowie, w rodzinie artystycznej. Jest absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego: Malarska Pracownia Interdyscyplinarna pod kierownictwem Prof.prof. M.Olszynskiego, A.Nikla, M.Pokrywki. Tworzy w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej. Prace Olgi Bukowskiej znajdują się w galeriach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Aktywnie działa w kraju i za granicą, łącząc praktykę malarską z działalnością pedagogiczną.

Andrzej Grabkowski napisał o twórczości Olgi Bukowskiej:

„Obrazy niosą pogodę i radość. Bukowska nie szuka usprawiedliwień idei malarskich ani nie dba o nadgorliwość w wyrażaniu stanów napięcia pomiędzy Artystą i Modelem. Artystka przelewa na swoje płótna doznania pochodzące z chwilowego kontaktu z modelem… (…) Olga Bukowska nie maluje dla poklasku i sławy. ONA maluje autonomicznie, z uwielbieniem malowania, z radością”

A sama artystka mówi o swojej sztuce:

„Moje twory artystyczne są przede wszystkim praca nad samą sobą. One zaczynają żyć swoim życiem w niewymierzonym formacie przestrzeni i same współgrają ze mną. W momentach zapomnienia podczas malowania dzieją się dziwne rzeczy i papier, czy płótno jak gdyby odzyskują wolność i niezależność ode mnie. Ja im w tym nie przeszkadzam. Nie narzucam swojego, nic nie wymagam. Po prostu leciutko popcham. Dalej niech się rozpędzają same. Bez granic, bez obaw, oddychając pełną klatką piersiową. Tak, jakby miały przed sobą cierpienie i piękno całego świata. Jakby miały same zostać odbiorcami cudzego bólu, słuchaczami czyichś myśli i pragnień. I jeśli przynajmniej jeden raz coś takiego się zdarzy, albo już się zdarzyło, napełni się sensem cała moja niełatwa droga do bycia artystą… (…). Dla mnie w sztuce ważny jest element zaskoczenia, niespodziewanie wynikające rzeczy w czasie samego tworzenia. Daleka jestem od podejścia  przemyślanego, schematycznego, matematycznego. Nieznany mi jest obraz, jako wynik działań uprzedzających. Moje podejście jest mocno żywiołowe. Bez przygotowań, bez wyliczeń. Działam pod wpływem chwili, emocji, muzyki, doznań, ostatnich wydarzeń. Ważne jest zagłębić się w samego siebie. Pytać, rozmawiać ze sobą. W ten sposób można uzyskać dużo rozwiązań i odpowiedzi. Ostatnia osoba, której człowiek może kłamać, jest on sam.”

„Wchłanianie” – wystawa, dedykowana myślom, uczuciom, losom kobiet.
Wystawa, która stawia pytania i na które jak przyznaje sama artystka nie ma odpowiedzi. Obrazy tworzą opowieści o kobietach silnych, słabych, delikatnych, uległych, odważnych, w różnych okresach ich życia, po przejściach i na rożnych etapach. To wędrówka w czasie i przestrzeni każdej z nich

Obrazy są malowane na żywo. Są efektem wymiany energii pomiędzy artystką i modelem. Modelka nie tylko pozuje rysami twarzy, ale oddaje artyście stan wewnętrzny, to co jest w jej wnętrzu.

Do każdego obrazu artystka dodawała  również to co jest w jej wnętrzu.

Artystka i modelka wspólnie zabierają nas w podróż w czasie, przestrzeni. Do świata kobiecych emocji, doznań, myśli i przeżyć. Pozwalają nam się zanurzyć, stawiają pytania ale i dają nam przestrzeń na szukanie odpowiedzi. Dzielą się tym co wchłonęły i pozwalają wchłaniać.

14 obrazów, jeden po drugim, prowadzą nas przez świat kobiet i ich emocji od urodzenia, poprzez odwagę wyborów kobiecych.  Bukowska pokazuje kobiety rozdarte pomiędzy tych co oczekują od nich czasu, energii, uczuć i troski ale także kobiety wychodzące z piekieł, z ranami, które nigdy się nie zabliźnią i są jak pancerz, który chroni ale i ciąży. Współczesny świat ocenia kobiety powierzchownie, Świat patrzy i formuje kobiety tak, żeby wszyscy czuli się wokół ich komfortowo. Kobieta jako narzędzia, jednostka która musi coś zapewnić. W świecie który jest bezwzględny, drapieżny, trzeba kogoś udawać albo pod kogoś. Bukowska w każdym z 14 obrazów pokazuje inną siłę i inny wymiar kobiety – determinacja i niezłomność, odwagę. Kobiety kochające, oddane, myślące, świadomej siebie i swojego ciała i ducha.

Plebiscyt Skuteczna Kobieta Roku 2020, organizowany przez Akademię Kobiet Skutecznych,  zainspirował Olgę Bukowską do stworzenia wystawy „Wchłanianie”.

 

Like this article?

Share
Share

Leave a comment