Jolanta Mrotek

osobowość Jolanta Mrotek

Jolanta Mrotek – osobność telewizyjna, aktorka z 30-letnim stażem i dorobkiem ponad 100 premier teatralnych i bogatą filmografią. Wokalistka,  absolwentka słynnego Studium Wokalno-Aktorskiego Baduszkowej w Gdyni. Niekwestionowana gwiazda polskiej rewii. Przez lata grała główne role  m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Poznaniu ,Teatrze Syrena, Roma, Sabat, Operze Wrocławskiej a także Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza i wielu innych, kreując niezapomniane role w musicalach a także sztukach dramatycznych. Jesus Christ Superstar  u boku Marka Piekarczyka, Les Miserables u  Camerona Mackintosha.

Publiczność i krytycy nie szczędzili słów uznania ze względu na trudności głównych ról, łączących aktorstwo, taniec, śpiew oraz step. Brawurowo wykonane kreacje m.in. w Balu w Savoyu i  Me and my Girl , Rozkosznej  dziewczynie partnerując B. Łazuce i J.Kociniakowi czy Crazy for You  wspólnie z Januszem Józefowiczem. W Skrzypku na dachu , Człowieku z la Manchy, West Side Story, Hrabinie Maricy, Wesołej wdówce czy My Fair Lady.

Śpiewała w  Benefisach I.Kwiatkowskiej, J.Stępowskiego, Z.Górnego czy H. Bielickiej, z którą  USA . W wieku 18 lat, otrzymuje główną rolę  w pol.-wł. adaptacji opery Rossiniego La cambiale di matrimonio wraz z  solistami z La Scali. Uczyła się stepu u  D.Dunin-Wąsowicz, uczennicy  samego mistrza Fred’a Astaire. Największą jednak popularność i rozpoznawalność zyskała dzięki serialowi „Klan”, w którym grała , przez wiele lat rolę Halszki, a także występując przez 10 lat w Dzienniku Telewizyjnym Jacka Fedorowicza jako mgr Mrotek, przyciągając miliony widzów przed telewizory.Seriale i filmy m.in. Plebania, Lokatorzy, Samo życie, kinowy hit Lawstorant, gdzie zagrała jedną z głównych ról obok Z. Buczkowskiego, M. Pieczyńskiej ,Instynkt P. Vegi, grając u boku Danuty Stenki.

Śpiewała w pierwszej wielkiej kinowej produkcji  Disneya Król Lew.

Przez 14 lat dzierży niepodważalnie status największej gwiazdy Teatru Sabat. Udziela wraz z mężem Jarosławem Grudzińskim  scenografem , architektem i współtwórcą teatru, wszechstronnej pomocy organizacyjnej a przede wszystkim artystycznej, założycielce, Małgorzacie Potockiej, korzystającej przede wszystkim z bogatego  doświadczenia teatralnego Jolanty. Widzowie wielokrotnie podkreślali, że przychodzili do Sabatu ze względu na jej niesamowitą charyzmę i wszechstronny talent. Miała swoją publiczność i rzesze fanów, obdarowywana koszami kwiatów i niemilknącymi owacjami.

Ze względu na ciągłe problemy z wypłatami wynagrodzeń i notoryczne  nieporozumienia z właścicielką w  kwestii braku rozwoju teatru, adwokat Jolanty złożył w jej imieniu rezygnację z pracy i wymówienie w trybie natychmiastowym.

Koncertuje na scenach Europy, Azji i Ameryki. Ambasadorka Fundacji Onkorejs- Wybieram życie ,aktywnie działaja na rzecz osób onkologicznych, współorganizując m.in. Onkomarsze granicami Polski i Onkorejsy na żaglowcach, m.in. Zawisza Czarny i Fryderyk Chopin, gdzie pływa wraz z osobami onkologicznymi jako załoga, pracując na rejach i pełniąc wachty. Nie potrafi usiedzieć na miejscu. Kajaki i wspinaczka, to jej żywioł. Zdobyła Mnicha 2068 m. n.p.m. Jej pasją jest astronomia, genetyka i SF. Nie opuści żadnej nocy z Perseidami. Jest pomysłodawczynią programu „Badanie na prezent” , namawiając do badań profilaktycznych. Śpiewa liczne koncerty charytatywne. Wspiera Fundację Krewniacy, Karan, Pola Nadziei, WOŚP, Fundację Urszuli Jaworskiej i Małgorzaty Nowotnik. Wspólnie z Michałem Wiśniewskim działa na rzecz dzieci zarażonych wirusem HIV .Od 30 lat w stałym związku. Mąż Jarosław. Syn Oskar.

W 2019 otrzymała na Zamku Królewskim  z rąk Ireny Santor Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne   i Działalność dla Dobra Wspólnego!

Like this article?

Share
Share

Leave a comment