Pod skrzydłami Króla Jana

Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery, będąc pod nieustanną opieką Jana III Sobieskiego, władcy wykształconego, mecenasa wielu artystów i naukowców, realizuje działania w obrębie szeroko pojętej kultury, sztuki oraz nauki. W szczególności zaś działa na rzecz ochrony oraz promocji tradycji związanej z Muzeum Pałacu w Wilanowie a także innych miejsc i zbiorów polskiego dziedzictwa narodowego. 

fot. OLga Bodnar

 

Prezesem Fundacji jest Agnieszka D. Michalczyk, absolwentka wydziału filozoficzno-historycznego UJ, znana społeczniczka, autorka programu „Debiutantki”, organizatorka Balu Debiutantek, kuratorka wystaw, mentorka, wykładowca, producentka. Program historyczno-edukacyjno-charytatywny „Debiutantki”, realizowany w Wilanowie od 2012 r., skierowany jest do dziewcząt z całej Polski, w wieku 18-25 lat. Celem programu jest rozwój społecznej, historycznej i estetycznej wrażliwości młodych kobiet, przy jednoczesnym umacnianiu poczucia własnej wartości.

W czasie Nocy Muzeów Fundacja zapoczątkowała nową tradycję, polegającą na produkcji i wystawianiu widowisk kostiumowych z określonych epok (barok, rokoko, empire, belle epoque, lata dwudzieste itd.), które przyciągają tysiące ludzi. Do tej pory zrealizowano w Wilanowie siedem Nocy Muzeów, w latach 2013 -2019. Niestety, w roku pandemicznym 2020 nie odbyło się planowane widowisko, natomiast na maj 2021 Fundacja realizuje dwa teledyski historyczne, które „Polonezem 3 Maja” oraz „Majową Jutrzenką” przeniosą widzów w czasy Konstytucji 1791 roku. Złotym Mecenasem obu produkcji został Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś premiery będą miały miejsce 15 maja, w Noc Muzeów 2021.

Fundacja organizuje również wystawy fotograficzne oraz wystawy najpiękniejszych kostiumów z różnych epok historycznych, które cieszą się dużym powodzeniem i zdobywają międzynarodowe nagrody. Działalność charytatywna Fundacji to m.in. ogólnopolskie akcje dla dzieci z Domów Dziecka, chorych na stwardnienie rozsiane studentów, artystów weteranów („Młodość dla Doświadczenia”) oraz zwierząt. Od początku swojego istnienia Fundacja współpracuje z różnymi instytucjami m.in.Wyższą Szkołą Artystyczną , ZPiT UW „Warszawianka”, ZPiT UJ „Słowianki”, ZPiT Ziemi Hrubieszowskiej czy Związkiem Artystów Scen Polskich, które tworząc wspólnie pod „skrzydłami Króla Jana” wnoszą niezwykle istotny wkład w dobroczynienie, sztukę, kulturę i historię Polski.

fot. Jarosław Tyszko
fot. Jarosław Tyszko
fot. Jarosław Tyszko
fot. Jrosław Tyszko
_5D_6777
fot. Jarosław Tyszko
_5D_6832
fot. Jarosław Tyszko

Like this article?

Share
Share

Leave a comment