Oddychaj bezpiecznie

6,5 mln ludzi rocznie umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza ( to więcej niż Covid-19 w czasie całej pandemii). Podejmowanie walki z zanieczyszczeniami jest dla naszego zdrowia i życia kluczowe.

Walczymy ze smogiem na różne sposoby – głównie starając się zmniejszyć jego powstawanie. Szuka się sposobów aby w szybko widoczny sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Rynek elektrycznych samochodów rozwija się coraz prężniej, coraz większe procent energii produkowany jest z zielonych  źródeł. W Polsce ważnym elementem są działania prowadzące do zmniejszenia liczby starych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów.

Zdajemy sobie jednak sprawę że produkujemy i będziemy produkować zanieczyszczenia tworzące smog a za nim wyeliminujemy jego źródła w stopniu uzdrawiającym nasze miasta – minie bardzo dużo czasu. Warto więc poszukać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza w najbliższym otoczeniu usuwając powstały smog.

Tradycyjną metodą jest wprowadzanie do przestrzeni miejskiej i komunikacyjnej (pobocza dróg i autostrad) drzew i zieleni, ogrody wertykalne, zielone dachy rekultywowane są parki i lasy miejskie. O ile jest tam na to miejsce.

Miasta rozwijają się zgodnie z idą Smart City, wdrażając nowe technologie i systemy, np. smog-eating concreto, beton pochłaniający związki azotowe ze smogu, czy najnowsze rozwiązania  Atmosferyczne Filtratory Antysmogowe. Filtratory działają w bardzo prosty sposób. Zanieczyszczone powietrze przepuszczane jest przez filtry które je oczyszczają, zatrzymując cząsteczki smogu. Przeprowadzone ekspertyzy i badania cząstek smogu osadzonych na filtratorze AFA3000 potwierdzają skuteczność filtracji w przedziale 63 – 90% wychwyconych cząstek stałych PM10 oraz cząstek stałych z zakresu PM0,3 ze sprawnością na poziomie 45% przy spadku ciśnienia na poziomie 23 Pa. Tak oczyszczone powietrze zostaje wypuszczone, tworząc bańki czystego powietrza.

To system idealny do zastosowania w przestrzeni miejskiej, gdzie najbardziej narażeni jesteśmy na zbieranie się smogu. Na skrzyżowaniach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w miejscach gdzie ze specjalnych powodów oczekujemy czystego powietrza: place zabaw, siłownie miejskie, podwórka szkół i przedszkoli, otwarte obiekty sportowe, parkingi miejskie, starówki i miejsca atrakcyjne turystycznie uzdrowiska. Te ostatnie szczególnie w sezonach grzewczych.

To rozwiązanie jest niezwykle proste we wdrażaniu – wystarczy postawić urządzenie w wybranym miejscu. Jego wydajność i zasięg można dostosować do wymagań miejsca. Może działać sezonowo, ograniczając koszty w okresie kiedy smog nie jest zagrażający życiu.

Like this article?

Share
Share

Leave a comment