Smart City w rękach kobiet.

Wywiad z Panią  Anną Łacińską – Kruczek, Prezes ThinkIT Consulting.

Pani Prezes, zarządza Pani firmą która pomaga wdrażać inteligentne rozwiązania w miastach i szeroko rozumianą infrastrukturę  SMART CITY. Co to oznacza dla Pani firmy na co dzień?

Inteligentne miasto to takie, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne aby zwiększyć wydajności infrastruktury miejskiej dla polepszenia jakości życia w nim. To połączenie skutecznych cyfrowych sieci telekomunikacyjnych (porównywanych do nerwów), wszechobecnie występującej inteligencji (porównywanych do mózgów), czujnikach i znacznikach (porównywanych do narządów zmysłów) i oprogramowaniu (porównywanych do wiedzy i kompetencji poznawczych).

Przykładów na SMART CITY w Polsce mamy dużo. Nasze miasta modernizują swoją infrastrukturę wykorzystując środki unijne i doświadczenie firm takich jak ThinkIT Consulting.

Przykładem może być Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu, które dzięki współpracy z nami pozyskało dla miasta ponad 11 mln dotacji i będzie mogło korzystać m.in. z systemu zarządzania zasobami zieleni miejskiej, systemu koordynacji działań straży miejskiej, czy systemu do obsługi gospodarki odpadami.

Pracujemy także nad Inteligentnym System Zarządzania Ruchem w Porcie Gdynia, w Bielsku-Białej, Opolu i Wrocławiu.

Zespół naszych ekspertów wspiera beneficjentów konkursu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pod nazwą Human Smart Cities w realizacji ich projektów pilotażowych.  Tak więc technologiczna i formalna strona Smart City nie ma przed nami tajemnic.

Czy mają dzisiaj sens stereotypy, że nowoczesne technologie, branża IT/ICT są domeną mężczyzn?  

Nie od dzisiaj wiadomo, że firmy kierowane przez kobiety cechują się stabilnością i racjonalnym podejmowaniem decyzji. Kobieca intuicja jest czynnikiem, który pozwala właściwie reagować na zmiany i dostosowywać się do warunków panujących na rynku.

W ThinkIT Consulting udowadniamy, że bez względu na zakres tematyczny najważniejsza jest współpraca i dobre zarządzanie. Nasz zespół cechuje niezwykła kreatywność i indywidualne podejście do każdego Klienta. Kobieca i męska część zespołu uzupełniają się nawzajem podczas pracy nad kolejnymi wyzwaniami. Ja osobiście stawiam na wysoką jakość świadczonych usług i zadowolenie wszystkich tych, którzy obdarzyli nas zaufaniem. Można śmiało powiedzieć, że kobieta u władzy to gwarancja satysfakcji dla klientów i zespołu.

Ponadto, prowadzę jeszcze swoją rodzinną firmę – REL Ltd Sp. z o.o. – można powiedzieć w branży, która mogłaby się wydawać typowo męska. Jest to produkcja i handel materiałami ściernymi – i tam również kobiety w zespole mają znaczącą rolę. Zdecydowanie łamiemy stereotypy, i to już ponad 30 lat.

Jaki jest Pani przepis na sukces tak specjalistycznej firmy na naszym rynku?

Wiedza, doświadczenie, dobra komunikacja wewnętrzna i realne podejście do każdego zadania zagwarantowały nam wiele sukcesów, w różnych dziedzinach – od e-administracji, przez e-zdrowie, zrównoważony rozwój miast, po cyberbezpieczeństwo i rozwiązania ITS.

Jesteśmy realnymi i odpowiedzialnymi partnerami dla naszych klientów. Wspieramy ich zarówno na etapie tworzenia koncepcji projektu, jak również na etapie realizacji działań projektowych, oferując pomoc w prowadzeniu zamówień publicznych, tworzeniu zapytań ofertowych i specyfikacji warunków zamówienia, a także prawidłowym rozliczeniu dofinansowania. Wyznajemy zasadę, że nie ma sytuacji bez wyjścia, więc nawet w przypadku pojawiających się problemów szybko szukamy najlepszego rozwiązania.

Każdy sukces staje się motorem napędowym do podejmowania kolejnych wyzwań. Dobrze czujemy się w znanych nam już zagadnieniach, ale i nie boimy się nowości – to dzięki nim ciągle możemy wzbogacać nasze doświadczenie, a później dzielić się nim z innymi, czy to w formie wystąpień na konferencjach, czy też szkoleniach, które prowadzimy pod egidą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, czy też Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

Nawiązaliśmy współpracę z amerykańską firmą Packet Forensics – liderem w dziedzinie aktywnych rozwiązań ochrony sieci, dzięki czemu możemy także oferować naszym Klientom produkty chroniące prywatność, integralność i dostępność danych.

Nie zapominajmy, że praca ma przynosić zadowolenie i satysfakcję. Szereg zadań, które na co dzień wykonujemy pozwala nam wszystkim czerpać ogromną radość ze swojej pracy.

Powróćmy jeszcze raz do stereotypów. Uważa się, że kobieta musi wybierać kariera albo rodzina. Czy Pani także musiała zrezygnować z życia prywatnego?

Absolutnie nie. Jestem szczęśliwą matką i żoną. Jesteśmy rodzinni, wspólnie spędzony czas jest motorem do pracy. Bycie kobietą, matką czy żoną nigdy nie przeszkadzało mi w realizowaniu swoich pasji czy pracy. Duża zasługa w tym mojego męża, który wspiera mnie w domu i pracy. Wiele rzeczy robimy razem. Jesteśmy prawdziwymi partnerami. Przekonanie, że trzeba wybierać, że kobieta musi wybierać, to mit. W obecnych czasach, mimo wszystko, każda z kobiet może się realizować w takim zakresie i na takim polu jaki uzna za właściwy. Należy także pamiętać, ze do sukcesu nie ma windy, trzeba zawsze iść po schodach. I płeć nie ma tutaj znaczenia.

Dziękujemy za wywiad.

 

Like this article?

Share
Share

Leave a comment