Katarzyna Kate Dąbrowska

Wyśpiewać potęgę miłości – rozmowa z Wokalistką Kate czyli Katarzyną Dąbrowską

Chciałabym, aby moja muzyka i klipy wniosły dużo dobrego dla odbiorców. Ważna jest w tym dla mnie autentyczność i naturalność i przekazanie siły płynącej z moich doświadczeń. Już na etapie pisania teksu, mam wyobrażenia jak będzie wyglądał klip”.

Kate – Wokalistka zwróciła na siebie uwagę mediów występem w programie „Dzień dobry TVN“. Zaprezentowała przed widzami debiutancki singiel „Dalej, dalej”. W teledysku do piosenki wystąpił gościnnie Tomasz Barański, znany publiczności z udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Po raz pierwszy piosenkę zaprezentowała podczas Orlen Warsaw Marathon, na których Kate Dąbrowska wystąpiła jako finalistka konkursu radiowego. Zdobyła uznanie jurorów, którzy stwierdzili, że jej utwór ma szansę na sukces. Producentem muzycznym piosenki był Jarosław „Jasiek” Kidawa – gitarzysta, kompozytor, współpracujący z wieloma Artystami polskiej sceny muzycznej. Najnowszy singiel Kate  „Z Tobą tak” powstał we współpracy Kate oraz Marka Kościkiewicza, założyciela zespołu De Mono. 

Zapytaliśmy wokalistkę o  jej inspiracje, cele i plany na przyszłość. Kate, kiedy zaczęłaś śpiewać?

Od najmłodszych lat marzyłam o karierze piosenkarki. Pamiętam, że zamiast bawić się w piaskownicy z dziećmi, zamykałam się pokoju, ubierałam eleganckie sukienki i włączałam piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”.:). Nie docierały do mnie ciągłe podpowiedzi mamy, że muzyka nie jest zawodem na przyszłość. Zwycięstwa w Festiwalach Piosenki, nauka gry na gitarze w Szkole Muzycznej oraz lekcje emisji głosu były początkiem. Później występowałam w Warszawie z jazzowo- bluesowym bandem m.in. w Teatrze Komedia; w amfiteatrze Konstancin z orkiestrą i Big Bandem Orkiestrowym. Warsztaty wokalne u p. Eli Zapendowskiej, później z Kayah, aktualnie u Moniki Urlik to dla mnie wielka inspiracja i wsparcie w działaniach muzycznych.

Wspaniale. A co skłoniło Cię do własnej twórczości?

Zawsze chciałam tworzyć własną muzykę opartą na swoich przeżyciach. Pisząc własne teksty, jestem autentyczna. Czuję się bardziej naturalna we własnym utworze niż w odtwarzanym coverze. Znalazłam świetnych producentów, mających duże doświadczenie.  Marek Kościkiewicz doskonale oddał w brzmieniu piosenki „Z Tobą tak” energię i emocje, które chciałam przekazać odbiorcom. To jest bardzo ważne otaczać się osobami, które w nas uwierzą i dodają nam skrzydeł. Zatem moje doświadczenia życiowe łatwo odczytać w tekstach, które piszę.”

 O czym opowiada Twój nowy singiel?

„Tekst piosenki „Z Tobą tak” jest dla mnie bardzo osobisty. Chciałam przez niego przekazać, że nie ma większej siły i potęgi niż miłość. W teledysku przedstawiliśmy opowieść o kobiecie i mężczyźnie, których spotkanie odmieniło życie, dodało mu koloru”. „Mój tekst piosenki opowiada o pięknej relacji, która wspiera i buduje oraz o tym, że nie warto zaspokajać się marnościami, a miłość powinna opierać się na przyjaźni, wzajemnej mobilizacji i wierze w drugą osobę, nawet jeśli wszyscy inni przestaną w nią wierzyć”. 

Co było najpiękniejszą rzeczą, jaka przytrafiła Ci się w związku z muzyką?

Pamiętam, że kiedyś byłam bardzo niepewna siebie. Ludzie pytali, czemu mówię tak mało. Tak naprawdę bałam się opinii ludzi że powiem coś, co nie będzie im odpowiadać. Dlatego wolałam milczeć. Na scenie początkowo zasychało mi w gardle ze stresu. I nigdy nie zapomnę momentu gdy śpiewałam z akompaniamentem orkiestry piosenkę Sinatry ‘New York’ i nagle poczułam się na scenie bardzo szczęśliwa, lekka i wolna od strachu. Nie zapomnę tego uczucia. Wtedy zrozumiałam, że to scena mnie wyleczyła z niepewności i daje mi największą radość.

Gdzie występujesz i koncertujesz?

Staram się wspierać swoimi koncertami inicjatywy charytatywne na rzecz Kliniki Budzik Ewy Błaszczyk jak i organizację SOS Wioski Dziecięce. Liczy się cel. Jeśli wiem, że pomagam przez swoje teksty i przez swoją muzykę innym ludziom,bez względu na to, czy  będzie to może mniejsza garstka czy większa grupa ludzi i wniosę coś dobrego, to dla mnie ma to ogromny sens.

Rozmawiała Roksana Małysiak

zdjecie: Lidia Skuza

Like this article?

Share
Share

Leave a comment