Botoks dr n. med. Kamila Padlewska

Kandydatka plebiscytu Akademii Kobiet Skutecznych

„Botoks” to zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Na polskim rynku dostępne są: Azzalure, Alluziance, Boccuture, Vistabel i właśnie Botox. To on był pierwszy, więc utarło się określać tak wszystkie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, bez względu na markę użytego produktu. Preparaty różnią się nieznacznie. Chodzi głównie o sposób dawkowania czy przechowywania i są one często używane zamiennie.

Botoks nie wypełnia zmarszczek, lecz relaksuje mięśnie. A jeżeli mowa o relaksacji, to wbrew obiegowej opinii, nie jest to unieruchomienie mięśni twarzy. Wszystko zależy od ilości toksyny botulinowej. W medycynie estetycznej korzysta się z niewielkich dawek botoksu, w przeciwieństwie do tego, ile się go stosuje w neurologii czy okulistyce. Podawać toksynę mają prawo tylko lekarze, bo preparat jest zarejestrowany jako lek. Nawet jeśli dojdzie do efektu ciężkiej, zbyt wygładzonej twarzy, to jest to czasowe. I po kilku miesiącach mija. Botoks nie daje trwałych, tylko czasowe efekty, ok. 4-5 miesięcy relaksacji mięśni.

Klasyczne zastosowanie botoksu to reedukacja lwiej zmarszczki, poziomych zmarszczek czoła i kurzych łapek. Ale to nie wszystko. Botoksem możemy też wygładzić tzw. królicze zmarszczki, czyli charakterystyczne bruzdy na nosie powstające u osób o nadaktywnej mimice, czy unieść opadający koniuszek nosa. Możemy także zniwelować tzw. gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy, gdy uśmiechając się pokazujemy za dużo dziąseł, co często jest nieestetyczne. Przy użyciu botoksu można unieść opadające kąciki ust, zredukować tzw. zmarszczki palacza w okolicach ust, czy bardzo ładnie wygładzić zarys żuchwy, a także poprawić tzw. indyczą szyję z charakterystycznymi, wystającymi, pionowymi, płatami mięśni.

Ta krótka procedura jest wykonywana tylko przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy i polega na wstrzyknięciu preparatu w okolicę mięśni odpowiedzialnych za marszczenie skóry. Przed wstrzyknięciem można pacjenta znieczulić specjalnym kremem lub schłodzić okolicę, ale u większości osób nie trzeba tego robić, bo odczucie bólu jest krótkie i niewielkie. Na efekty zabiegu trzeba poczekać parę dni i zwykle utrzymują się 3- 4 miesiące. Potem można  zabieg powtórzyć, ale jeżeli nie chce się go ponownie robić, to oczywiście można go już nie powtarzać. Po zabiegu mogą pojawić się siniaki. Inne działania niepożądane, jak np. obniżenie kącików brwi, zdarzają się niezwykle rzadko i  zależą od złej techniki wykonania zabiegu. Przeciwwskazaniem do zabiegu są choroby mięśni, które przebiegają z ich wyraźnym osłabieniem, oraz branie niektórych leków.

Na efekt wygładzenia czeka się od kilku dni do dwóch tygodni. Natomiast podczas działania toksyny mimika się relaksuje i można się odzwyczaić od marszczenia czoła czy brwi.

Botoks ma także wiele zastosowań leczniczych. Pomaga zmagającym się z przewlekłą migreną. Także tym których problemem jest nadpotliwość czy bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi np. w czasie snu. Czasami na zabieg przychodzą pacjenci wysyłani przez lekarzy psychiatrów. A to ze względu na tzw. mechanizm sprzężenia zwrotnego. Przy dużym stresie marszczymy czoło, a jeśli zrelaksujemy lwią zmarszczkę, to poprawia się także nasze samopoczucie.  

 


 

Dr n. med. Kamila Padlewska Specjalista dermatolog. Ekspert w zabiegach dermatologii estetycznej i laserowej. Doświadczenie zdobywała w wielu prestiżowych placówkach na całym świecie m.in. Klinice Dermatologicznej University of California. Obecnie prowadzi prywatną praktykę lekarską w Oricea Gabinety Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging www.oricea.com tel. 22 53 53 054

Like this article?

Share
Share

Leave a comment