XIII Festiwal Biegowy: już prawie 6 000 startów

Od 9 do 11 września 2022 r. w Piwnicznej-Zdroju znów odbędzie się wielki Festiwal Biegowy. W trakcie tego rodzinnego święta aktywnego wypoczynku zaplanowanych jest prawie 30 konkurencji biegowych, od ultramaratonu 100 km do Biegu w Krawacie, przezabawnego Biegu Przebierańców i biegów dzieci na 300 metrów. 

Miesiąc przed wydarzeniem na listach startowych było już kilka tysięcy uczestników. 

Festiwal Biegowy zacznie się w piątek 9 września o godz. 18.00 biegiem na Milę (1609 metrów). Do końca dnia w Miasteczku Biegowym sporo się będzie działo, bo biega się też na 15 km, biega się w krawacie, będą też biegli w strojach regionalnych Górale i Lachy, uczestnicy odbywającego się równolegle folkowego Festiwalu Lachów i Górali (godz. 19.25). Piątek kończy Bieg Nocny 7 km.

W sobotę, już o godz. 2.30, Festiwal Biegowy zacznie się startem TAURON Biegu Górskiego 7 Dolin 100 km. To bieg rekordowy, nie tylko ze względu na długość trasy. W tym ultramaratonie jest też mnóstwo nagród. W kategorii Open kobiet i mężczyzn do zdobycia jest 10 premii w wysokości od tysiąca do 7 tysięcy złotych. Ponadto, nagrodami od 350 do 700 zł premiowanych jest pierwszych sześć miejsc, w każdej z pięciu kategorii wiekowych (18-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60+). 

Nagrody to specjalność Festiwalu Biegowego Tych. Przewidziano 140 rzeczowych nagród, a finansowych aż 490. Najwięcej nagrodzonych, bo 80 uczestników i 80 uczestniczek, będzie wśród finiszerów Biegu 7 Dolin 61 km, czyli Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Lecha Kaczyńskiego i bliskiego mu TAURON Biegu Górskiego 7 Dolin 100 km. 72 nagrody finansowe otrzymają uczestnicy Biegu 7 Dolin 36 km, 42 nagrody czekają zaś na finalistów Biegu Górskiego 23 km.

Najwyższa jest pula nagród w TAURON Biegu Górskim 7 Dolin 100 km. To ponad 87 tysięcy złotych. Bieg 7 Dolin 61 km dla najlepszych w kategoriach wiekowych i kategorii Open ma zaś w puli niemal 50 tys. zł nagród finansowych. Twardziele, którzy ukończą Iron Run, mają do podziału 27 tys. zł.

Na dystansach 100 km, półmaratonu i 10 km rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Masters. Masters to określenie osób powyżej 35 roku życia sportowych weteranów, którzy chociażby z racji wieku, decydują się ograniczyć do rywalizacji ze swoimi rówieśnikami. Nie oznacza to, że ukończenie 35 lat oznacza sportową emeryturę – najlepszym przykładem jest Robert Korzeniowski (będący zresztą gościem specjalnym tegorocznego festiwalu), który mając 36 lat, zdobył na igrzyskach olimpijskich w Atenach swój drugi złoty medal w chodzie na 50 km. W skrócie Masters jest oznaczeniem kategorii wiekowej, od 35 lat, bez górnej granicy.

Na każdym z trzech dystansów do wygrania jest po 48 medali. Podział na kategorie wiekowe Mastersów, zarówno dla Pań, jak i dla Panów, wygląda tak: 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+.

Kto zdecyduje się na bieg 10 km, czyli Sądecką Dychę po Rekord, w tym roku powinien być zachwycony. Organizatorzy poprowadzili bowiem trasę tak, że każdy ma niemal gwarantowaną nową życiówkę! Sądecka Dycha po Rekord startuje z Suchej Strugi na wysokości 620 metrów nad poziomem morza. W efekcie mamy średnio ponad 20 metrów spadku trasy na kilometrze.

Udział w Mistrzostwach Polski Masters mogą wziąć wszyscy biegacze należący do jednego z ponad 500 klubów sportowych posiadających licencję PZLA. Natomiast osoby nienależące do klubu mogą uzyskać licencję PZLA za pośrednictwem danego klubu sportowego, za opłatą w wysokości ok. 60 zł. Posiadacze licencji są zapisywani przez swoje kluby do zawodów. Oczywiście, biegi będą punktowane. Na przykład uczestnicy TAURON Biegu Górskiego 7 Dolin 100 km, którzy ukończą bieg w przewidzianym limicie czasowym, otrzymają 4 punkty ITRA/UTMB.

W tym roku medale Festiwalu Biegowego będą niepowtarzalne, bo dedykowane dla wszystkich najważniejszych dystansów. Wśród tegorocznych festiwalowych nowości jest jeszcze jeden górski bieg. W niedzielę 11 września o godz. 11.15, już po zapowiadającej się rewelacyjnie sztafecie Poprad Aqua Running i przed Biegiem na Górę Kicarz, z nadpopradzkiego Miasteczka Biegowego na Nakle wystartować będą mogli uczestnicy dodatkowego biegu piwniczańskiego Festiwalu.

To jedenasto kilometrowy dystans z trasą wytyczoną na zboczach Małego Kicarza, w Parku Zdrojowym. Meta znajduje się również w piwniczańskim Miasteczku Biegowym. Suma przewyższeń biegu (który czeka jeszcze na swą nazwę) wynosi 550 metrów. Jak oceniają specjaliści, trasa będzie średnio trudna, górzysta z podbiegami i zbiegami.

Na Festiwalu Biegowym warto zostać do samego końca również dlatego, że w niedzielę odbędzie się losowanie Toyoty Aygo X, głównej nagrody ufundowanej przez PPL KORAL. 

Trzymamy kciuki za wszystkich biegnących. 

Fot. Instytut Studiów Wschodnich

Like this article?

Share
Share

Leave a comment