Stawiam na harmonijny rozwój powiatu

ROZMOWA Z PANEM ROMUALDEM RESZKĄ, STAROSTĄ POWIATU WARSZAWSKIEGO ZACHODNIEGO 

 

Panie Starosto, objął Pan stanowisko w maju 2024 roku. Jakie priorytety wyznaczył Pan dla powiatu warszawskiego zachodniego na początku swojej kadencji? 

Moim priorytetem jest stały rozwój naszego powiatu dla dobra jego mieszkańców. Powiat warszawski zachodni jest nowym powiatem, nie ma przedwojennej historii, powstał ponad 25 lat temu. Przez ten czas stworzyliśmy wszystkie powiatowe służby, które w tym roku obchodzą jubileusze swojej działalności. Są to m.in.: Policja Powiatowa, Powiatowa Straż Pożarna i Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego. Będziemy nadal rozwijać działalność tych służb, wyposażać je w nowy sprzęt poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Co roku osiedla się tu coraz więcej ludzi. Dziś nasz powiat zamieszkuje już ok. 140 tys. osób. Tak duża liczba mieszkańców, z tendencją wzrostową, stwarza dla samorządu także pewne wyzwania. Konieczne jest znalezienie nowych rozwiązań komunikacyjnych i transportowych. Trudności z dojazdem do Warszawy, gdzie pracuje wielu mieszkańców naszego powiatu, stają się codziennością.  

Prowadzimy wiele działań prospołecznych dla osób niepełnosprawnych i dla tych, którzy nie radzą sobie w codziennym życiu. Podejmujemy także w tej dziedzinie różne inwestycje. Rok temu oddaliśmy do użytku hospicjum w Bramkach, a obecnie budujemy Zakład Aktywizacji Zawodowej przy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach. Na początku kadencji powołaliśmy do działania Powiatową Radę Seniorów. Do tej pory współpraca z organizacjami senioralnymi z terenu powiatu układała się bardzo dobrze, ale dzięki wspomnianej radzie, będziemy mogli, jako samorząd, prowadzić jeszcze lepszy dialog i z sukcesem realizować cele i zadania przewidziane dla tej grupy społecznej. Staramy się rozwijać naszą bazę edukacyjną, obecnie trwa budowa nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem przy Zespole Szkół Nr 1 im. Tony Halika w Ożarowie Mazowieckim. Wyzwań i zadań na najbliższą kadencję jest wiele, podejmę wszelkie starania, aby powiat rozwijał się dynamicznie i harmonijnie. 

 

Jakie inwestycje infrastrukturalne są planowane lub realizowane, aby usprawnić transport i komunikację dla mieszkańców oraz przedsiębiorców?  

Od wielu lat modernizujemy nasze drogi powiatowe. Na terenie powiatu panuje zawsze duży ruch, który generuje bliskość Warszawy i przez lata doświadczyliśmy tego, że poprawę bezpieczeństwa na drogach doskonale stymuluje stworzenie nowoczesnej infrastruktury drogowej. Wszystkie większe skrzyżowania na drogach powiatowych, tam gdzie jest to możliwe, przebudowujemy na ronda. Powstaje także wiele dróg rowerowych. Przejścia dla pieszych uzyskują dodatkowe oznakowanie i oświetlenie. Bezpieczeństwo ruchu drogowego poprawiają ponadto tablice świetlne, nakłaniające kierowców do jazdy z przepisową prędkością. Uzupełnieniem tych działań są akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Specjalnie dla najmłodszych użytkowników naszych dróg zakupiliśmy mobilne miasteczko ruchu drogowego, dzięki któremu dzieci uczą się w przystępny sposób bezpiecznych zachowań na drodze. 

W celu zmniejszenia intensywności ruchu drogowego samochodów osobowych stworzyliśmy dla mieszkańców powiatu nową sieć połączeń komunikacyjnych, przystępując do Grodziskich Przewozów Autobusowych. Związek powiatowo-gminny „Grodziskie Przewozy Autobusowe” (GPA) jest pierwszą taką organizacją w województwie mazowieckim. Od stycznia na terenie naszego powiatu zostały uruchomiane nowe linie autobusowe GPA. Zwiększyła się nie tylko liczba połączeń komunikacyjnych, ale także komfort podróżowania. 

 

Jakie inicjatywy podejmuje powiat, aby promować turystykę i rekreację na tym obszarze? 

Tereny naszego powiatu mają niezwykle atrakcyjne położenie i bardzo ciekawą historię. Tutaj znajduje się nie tylko duża część Puszczy Kampinoskiej, która przylega do Warszawy, ale także wiele zabytków, historycznych kościołów, dworów, a także kilka pałaców. Na unikatowy charakter powiatu warszawskiego zachodniego wpływa jego bezpośrednie sąsiedztwo z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Obejmuje on prawie całą północną część powiatu i zajmuje ponad jedną trzecią jego terytorium. Jest jedynym w Europie tak dużym kompleksem leśnym o statusie parku narodowego, przylegającym bezpośrednio do stolicy państwa. Wyjątkowa wartość Kampinosu polega na tym, że posiada on nie tylko walory przyrodnicze, jest to także skarbnica miejsc pamięci narodowej oraz niepowtarzalne miejsce relaksu dla mieszkańców i zmęczonych wielkomiejskim gwarem warszawiaków, którzy korzystają z zalet parku, np. uprawiając turystykę pieszą, rowerową, konną, a zimą narciarstwo biegowe. To wszystko powoduje, że mamy się czym chwalić, zarówno podczas licznych imprez kulturalnych i sportowych, organizowanych z różnych okazji.  

W 2019 roku z inicjatywy naszego powiatu na mocy porozumienia samorządowego, zawartego pomiędzy powiatami: warszawskim zachodnim, nowodworskim i sochaczewskim, została opracowana „Koncepcja budowy trasy rowerowej wokół Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z trasami łącznikowymi i infrastrukturą towarzyszącą”. W ramach projektu zaplanowano m.in. modernizację i budowę wydzielonych dróg dla rowerów w obszarze Kampinosu. Zakres projektu przewiduje wybudowanie trasy rowerowej, miejsc obsługi ruchu rowerowego, sieci parkingów rowerowych oraz powiązanie usług i atrakcji turystycznych w celu rozwoju społeczno-gospodarczego powiatów. Projekt jest ambitny i kosztowny, dlatego poszukujemy partnerów strategicznych, ale wierzę, że uda się go zrealizować. 

 

W jaki sposób powiat współpracuje z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami w kształtowaniu lokalnych inicjatyw i polityk? 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi zawsze była dla mnie bardzo ważna i już jako radny poprzednich kadencji angażowałem się w działania z różnego rodzaju stowarzyszeniami funkcjonującymi na terenie powiatu warszawskiego zachodniego. Jako starosta jestem gwarantem wsparcia i dobrej współpracy naszego samorządu z organizacjami pozarządowymi, które wykonują dużo dobrej pracy na rzecz rozwoju naszej lokalnej społeczności i działają w szeroko rozumianym interesie publicznym. Co roku poprzez konkurs ofert wspieramy inicjatywy z zakresu sportu i kultury. Dla organizacji pozarządowych od wielu lat prowadzimy szkolenia dotyczące możliwości pozyskiwania środków finansowych z różnych źródeł. Staramy się zawsze wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców powiatu. 

 

Co skłoniło Pana do zaangażowania się w działalność samorządową i jakie doświadczenia z wcześniejszej kariery uważa Pan za najcenniejsze w pełnieniu funkcji starosty? 

Poczucie odpowiedzialności za naszą małą ojczyznę i chęć efektywnego działania dla dobra mieszkańców powiatu warszawskiego zachodniego. Dynamiczny rozwój Polski w ostatnich 25 latach zawdzięczamy głównie samorządom różnego szczebla: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. To dzięki samorządom ludzie mogą decydować o własnych sprawach, o przeznaczeniu środków na lokalne inwestycje – na drogi, szkoły, obiekty sportowe i inne budynki użyteczności publicznej. Dzięki temu Polska się rozwinęła. Nasza obecność w Unii Europejskiej dała całemu krajowi przyspieszenie cywilizacyjne, bo mogliśmy i możemy korzystać z funduszy na różne inwestycje i programy szkoleniowe. Będąc starostą, mogę mieć wpływ na te wszystkie zagadnienia, a precyzyjniej mówiąc, na działanie naszego samorządu i na pracę Urzędu Starostwa, a przez to na rozwój tych terenów i pośrednio na standard życia mieszkańców powiatu. Postanowiłem zatem wziąć na siebie tę odpowiedzialność i kandydować na stanowisko starosty. Mam już wiele doświadczeń w tej dziedzinie, bowiem z samorządem powiatowym jestem związany od lat. 

W tym roku po raz trzeci zostałem wybrany na radnego Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Pierwszy mandat otrzymałem w kadencji 2010-2014. Byłem wtedy młodym, 22-letnim studentem. Wyszło to niejako przez przypadek. Otrzymałem propozycję startu w wyborach i długo się nie zastanawiając, podjąłem to wyzwanie. Byłem wówczas najmłodszym radnym w całej radzie. W wyborach w 2018 roku uzyskałem drugi, pod względem liczby otrzymanych głosów, wynik wśród wszystkich kandydatów i zostałem wybrany przez Radę Powiatu Warszawskiego Zachodniego na stanowisko członka zarządu. Już wówczas z pełnym przekonaniem wiedziałem, że praca w samorządzie terytorialnym jest moją ścieżką kariery zawodowej. 

Postanowiłem kandydować na zaszczytne stanowisko starosty między innymi dlatego, że zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, stawiam sobie cele, do których następnie konsekwentnie dążę. Mój komitet wyborczy do Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego uzyskał 10 mandatów na 25 w całej radzie. Tym samym, zgodnie z dobrym zwyczajem, organizacja, która wprowadza najwięcej radnych ma przywilej wystawienia swojego kandydata na stanowisko starosty. Na 25 głosów możliwych do zdobycia, otrzymałem 19 głosów popierających moją kandydaturę. To bardzo dobry wynik i silny mandat zaufania od Rady Powiatu. 

 Jakie cele strategiczne stawia Pan przed sobą i swoim zespołem na najbliższe lata, aby zapewnić zrównoważony rozwój powiatu? 

Nadal jest wiele do zrobienia. Tereny powiatu warszawskiego zachodniego obsługują trzy prokuratury. To bardzo utrudnia postępowanie w różnych konfliktowych sprawach i będę podczas tej kadencji starał się rozwiązać ten problem. Chciałbym żeby na terenie naszego powiatu powstał sąd i prokuratura. To oczywiście wymaga podjęcia decyzji na poziomie rządowym, ale będę czynił starania, aby tak się stało. Takie rozwiązanie pomoże w pracy policji z naszego powiatu. 

W ubiegłych latach powiat warszawski zachodni opracował nową koncepcję połączeń komunikacyjnych z Warszawą. Powstała idea szynobusu, którego linia miała przebiegać od Sochaczewa, aż do stacji metra na Bemowie. Nie mieliśmy wówczas środków na jej wdrożenie, ale myślę, że w obecnej kadencji samorządu wracamy do tego pomysłu. Projekt dotyczący budowy „Warszawskiej Bis” wraz z kolejką na zachodnich obrzeżach województwa mazowieckiego powstał w odpowiedzi na rosnące trudności w funkcjonowaniu systemu transportowego w tym regionie. Wzmożony ruch drogowy, szczególnie w dojazdach do Warszawy oraz dynamiczny rozwój nowych osiedli mieszkaniowych i zakładów przemysłowych potęgują problem zatorów komunikacyjnych i ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się mieszkańców. Stąd pojawiła się konieczność poprawy dostępności transportowej obszarów zachodniego Mazowsza oraz zintegrowania ich z planowaną infrastrukturą Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja uwzględnia budowę nowej drogi oraz budowę jednostronnej kolei, które będą stanowiły naturalne przedłużenie szybkiej kolei CPK. Takie rozwiązanie nie tylko połączy kluczowe obszary, ale również stworzy idealną alternatywę dla dojazdu do nowobudowanego lotniska. Dzięki temu odciążone zostaną kluczowe trasy drogowe, takie jak S7, A2, DK92 i DW580, jak również drogi gminne i powiatowe, które już teraz zmagają się z problemem korków. 

 

Like this article?

Share
Share

Leave a comment