Akademia Kobiet Skutecznych

Akademia Kobiet Skutecznych to unikatowy program promocji kobiet i polityki pro kobiecej, prowadzony pod hasłem „absens carens”.

Akademia Kobiet Skutecznych chce promować wszystkie przejawy równo uprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji kobiet. Prowadzi Ranking „Firma Przyjaznych Kobiecie” i podejmuje działania reklamujące firmy, w których nie ma „szklanych sufitów” lub których produkty są przyjazne kobiecie  i wspierają równouprawnienie.

Akademia Kobiet Skutecznych jest ambasadorem kobiet i jak na ambasadora przystało podejmuje działania związane z promocją sukcesów kobiet, działań podejmowanych przez kobiety lub dla kobiet.

Członkostwa w Akademii Kobiet Skutecznych nie można kupić. Do Akademii trzeba być zaproszonym, rekomendowanym i wprowadzonym przez jej Członkinię.  Członkostwo zobowiązuje do działania na rzec Akademii i kobiet, przestrzegania norm i zasad etycznych.

Znaczek Akademii wpięty w klapę żakietu to symbol postawy, zaangażowania, przynależności i rekomendacja.

Plebiscyt Skuteczna Kobieta Roku

Akademia Kobiet Skutecznych podejmuje różne działania: marketingowe i edukacyjne. Organizuje kongresy, konferencje, szkolenia, wystawy. Jest organizatorem Plebiscytu  Skuteczna Kobieta Roku, w którym startują kobiety zgłaszane przez Internautów i przez nich wybierane. Panie mogą zdobyć jedną z 7 statuetek, w kategorii: działalność społeczna, innowacyjność, przedsiębiorczość, sztuka, sport, kultura, nauka. O wygranej decyduje liczba zebranych głosów. Głosować może każdy. Kapitułą Plebiscytu jest społeczność Internautów.

W edycji Plebiscytu w roku 2020, trudnym pandemicznym, udział wzięło 28 Pań na które zostało oddanych ponad 21 tysięcy głosów. . Laureatkami zostały, w poszczególnych kategoriach:

– Działalność Artystyczna – DR MAŁGORZATA ANNA KARCZMARZYK – Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagog, animator kultury, tutor, coach, nauczyciel akademicki. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Malarstwo i Grafikę na ASP Gdańskim. W swoich działaniach artystyczno-badawczych łączy aparaturę pojęciową sztuki i nauki. Zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i fotografią. W ramach programu Socrates/Erazmus prowadziła w Europie wykłady I warsztaty plastyczne, realizuje projekty dialogów malarskich. Autorka blisko 50 wystaw w kraju i za granicą. Jest autorką ponad 50 publikacji. Pomaga charytatywnie. Jej ostatnia książka przedstawia wyniki badań nad wrażliwością artystyczną dzieci i ich postrzegania sztuki Beksińskiego.

– Działalność Społeczna – AGNIESZKA DAGMARA MICHALCZYK – społecznik, wykładowca, ukończyła Wydział Filozoficzno-Historyczny na UJ. Jest autorką jedynego w Polsce programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki” dla młodych kobiet., który od 8 lat promuje historię, kulturę, sztukę oraz ponadczasową kulturę bycia i obycia. Pod okiem mentorów „Debiutantki” uczą się gracji, elegancji, poszerzają swoją wiedzę z zakresu historii Polski, sztuki, psychologii, wystąpień publicznych, savoir-vivre i innych umiejętności niezbędnych do bycia kulturalną kobietą we współczesnym świecie. Poprzez udział w akcjach charytatywnych rozwijają społeczną wrażliwość w duchu empatii i czynienia dobra.

– Edukacja – EWA DROBEK – Jako jedna z dwóch nauczycieli w Polsce została wyróżniona w globalnym konkursie Global Teacher Award 2019. W październiku 2019 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019 – organizowanym przez Głos Nauczycielski. Jako jedyna Polka znalazła się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Awards 2020. Autorka projektów dydaktycznych – Żmichowska Śpiewa i Łazik Teatralny.

– Innowacja – ANNA KRZYŻANOWSKA – Specjalista Nanotechnologii w Duńskim Instytucie Technologicznych. Jest przykładem na łamanie barier i promowanie kobiet w nauce i technologii. Magister inżynier Energetyki, elektroniki, pracowała przy największych systemach i liniach produkcyjnych na świecie. Obecnie pracuje jako Specjalista Nanotechnologii w Duńskim Instytucie Technologicznych. Anna jest także specjalistką od technologii kosmicznych. Wielokrotnie dawała wykłady oraz wystąpienia podczas zagranicznych konferencji. Anna to kwintesencja innowacyjności.

– Kultura –  NATALIA URANT – Malarka, z wykształcenia biolog. Jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastycznych i dziesięciu ogólnopolskich. Jej obrazy znajdują się w Parlamencie Europejskim, Watykanie, Pałacu Mieroszewskich, i innych muzeach. Odznaczona medalem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i tytułem ,,Osobowość roku 2019” w plebiscycie ,,Dziennika Zachodniego”.

– Kultura – ALICJA WĘGOREWSKA – WHISKERD – Dyrektor Naczelny i Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewaczka operowa – mezzosopran, aktorka, reżyserka, producent. Prezes Fundacji Start Smart. W 1999 zaangażowana do Wiedeńskiej Opery Kameralnej, ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest laureatką konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsberg. W 2010 zadebiutowała jako reżyser „Carmen w Kuwejcie i Bahrajnie. W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY. ANNA

Media – ANNA POPEK – Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, doradca ds. mediów. Przez 10 lat była prezenterką i dziennikarką telewizji publicznej. Po przerwie w 2003 roku wróciła do Telewizji. Została prezenterką TVP1, prowadziła programy: „Kawa czy herbata?”, „talk-show Świat się kręci”, „Zatrzymaj chwilę” i „Po prostu zdrowie”, także „Dzień dobry, Polsko!” i „Pytanie na śniadanie”. W 2017 roku została szefową PAP Life. Prowadziła audycje w Radio Plus i Vox FM i cykl „Smaki zdrowia” dla Programu I PR. Prezes Fundacji „Kulturalna Polska” zajmującą się promocją polskiej kultury i propagowaniem dobrych manier. Działa charytatywnie i społecznie.

Przedsiębiorczość – BEATA CHRZĄSTOWSKA – Ekspert w dziedzinie finansów firmy. Właścicielka firmy Businessthink.

Sport – MAGDALENA PIEKARSKA-TWARDOCHEL – Medalistka mistrzostw świata i Europy, olimpijka z Londynu i Tokyo w szermierce. Zawodowy żołnierz.

Sport Paraolimpijski –             PAULINA WOŹNIAK – Jest pływaczką, Paraolimpijką, wicemistrzynią paraolimpijską z Pekinu (2008) i brązową medalistką z Londynu w 2012 roku (100 m stylem klasycznym). Nagrała 60 treningów pod nazwą „Trenuj z Pauliną”, także cykl treningów dla Fundacji „Nie widzę przeszkód”. Autorka 8 treningów pod hasłem „Nasza pasja – twój ruch”.

Sztuk – OLGA BUKOWSKA – Malarka. Tworzy w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej. Prace Olgi Bukowskiej znajdują się w wielu galeriach w Polsce, Moskwie, oraz w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Finał Plebiscytu, przenoszony z racji pandemii kilkukrotnie, odbył się 12 czerwca 2021 w MCC Mazurkas.

Tegoroczna edycja Plebiscytu „Skuteczna Kobieta Roku 2021” rozpoczęła się w lipcu. Pierwsze kandydatki już zbierają głosy, a ciągle przychodzą nowe zgłoszenia. W opisach zgąłszanych kobiet, jest wiele słów uznania o tym co robia Panie w sowich dziediznach Jak skutecznie realizują sowje marzenia, plany, stawiane cee, podejmują wyzwania . Internauci zwracają uwagę na empatię zgłaszanych Pań, ich zaangażowanie w życie społeczne i troskę o rodzinę. Finał tegorocznego plebiscytu i wręczenie statuetek laureatkom nastąpi 22 stycznia 2022 roku w czasie Wielkiego Balu Akademii Kobiet Skutecznych.

 

 

Firma Przyjazna Kobiecie

Akademia Kobiet Skutecznych stawia sobie a zadanie promocję wszelkich działań, które sprzyjają kobietom i równouprawnieniu, głęboko wierząc że dobrym przykładem można osiągnąć bardzo wiele.

Akademia prowadzi program „Firma Przyjazna Kobiecie”, mający na celu promocję firm w których kobiety czują się równe i mogą bez ograniczeń rozwijać swoją karierę. W programie mogą brać również firmy, których produkty czy usługi są przyjazne kobietom. Firmy spełniające wymagania programu nagradzane są statuetką i prawem do posługiwania się tym tytułem. Obok tytułu Rzetelna Firma, jest to tytuł który jednoznacznie pokazuje zasady i sposób działania firmy. To wyróżnik na rynku pracy i na rynku konsumenckim, ważny w budowaniu marki.

Szukamy firm, w których polityka wewnętrzna, subkultura i zwyczaje otwierają drogę do kariery tylko i wyłącznie w oparciu o kompetencje a nie płeć i to w rzeczywistym zakresie a nie tylko na papierze. W procesie rekrutacji kandydatki nie są rozważane tylko po to by spełnić warunki parytetów ale rzeczywiście oceniane sap do katem swojego przygotowania do pracy.

Akademia w programie „Firma Przyjazna Kobiecie” promuje producentów i dostawców produktów i usług,  które są przyjazne kobiecie, czyli takie które są dedykowane kobietom i zaspakajają ich specyficzne potrzeby, powstały z troski o kobiety. Tytuł „Firma Przyjazna Kobiecie” należy się także tym którzy swoimi produktami i usługami  wspierają równouprawnienie, dzięki nim kobieta może wykonywać czynności i prace, które były zarezerwowane dla mężczyzn.

O tym jak dużo jeszcze jest do zrobienia na polu burzenia szklanych sufitów, świadczy np. sytuacja w korporacjach bankowych. Wśród pracowników banków 70% to kobiety, ale dotyczy to głównie szeregowego szczebla. Czym wyżej tym gorzej. Na szczeblach menadżerskich i zarządczych tylko nieliczne Panie. Na palcach jednej ręki możemy wymienić banki, w których kobiety zasiadają w zarządach.

Podobnie jest z Urzędami. W  2020 tytuł „Urząd Przyjazny Kobiecie” otrzymały Urząd Starostwa Warszawskiego – Zachodniego i Urząd Miasta Błonie, wyróżniające się nie tylko polityka pro kobieca w swoim regionie ale braku barier w awansie dla kobiet, co widać w liczbach zatrudnionych kobiet na stanowiskach zarządczych.

 

 

Like this article?

Share
Share

Leave a comment