Jezioro Zegrzyńskie – przystań w sercu Mazowsza

Jezioro Zegrzyńskie powstało sześćdziesiąt lat temu wskutek spiętrzenia wód Narwi. Dziś oprócz pełnienia funkcji retencyjnej i energetycznej – które towarzyszyły zamysłowi utworzenia tego zbiornika – jest ono jednym z najważniejszych akwenów w centralnym Mazowszu, a miejscowości położone nad jeziorem stały się cenionymi kurortami. Samorządy powiatu legionowskiego w dużej mierze planują rozwój regionu w oparciu o potencjał Jeziora Zegrzyńskiego.

 

Nieporęt
Gmina Nieporęt, otoczona wodami Jeziora Zegrzyńskiego i Kanału Żerańskiego oraz lasami to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji dwa porty z pompą do odbierania ścieków z jachtów, szkółki żeglarskie i windsurfingowe, wypożyczalnie łodzi, skatepark, tężnię solankową, ścieżkę dla rolkarzy, street workout, siłownie zewnętrzne, boiska do siatkówki plażowej, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, a także molo widokowe, restauracje oraz tawerny. Gmina Nieporęt kojarzy się także z „Dziką Plażą”- ulubionym, strzeżonym kąpieliskiem mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Wokół Jeziora Zegrzyńskiego w Gminie Nieporęt rozrasta się sieć szlaków i utwardzonych dróg rowerowych o łącznej długości 120 km.

 

Serock

Z serockiej plaży można na jezioro wypłynąć w rejs statkiem turystycznym, można także objechać tereny nabrzeżne rowerem po sieci ścieżek, zasmakować dawnej historii, odwiedzając miejsca historyczne i podziwiać uroki nietuzinkowej przyrody w rezerwatach przyrody. Koneserzy żeglarstwa znajdą tu porty jachtowe, a miłośnicy rekreacji szeroką ofertę aktywności. Na serockiej plaży, oprócz opalania i kąpieli w rzece, można pograć w gry zespołowe, a także wziąć udział w zawodach, warsztatach czy koncertach. Warto odwiedzić średniowieczne grodzisko, kościół, w którym ślub wziął Robert Lewandowski, lokalną Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich, a także położone opodal pałace Radziwiłłów i Krasińskich.

 

Wieliszew

Gmina Wieliszew otulona lasami oraz mokradłami coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. Otoczona rzeką Narew i Jeziorem Zegrzyńskim jest wspaniałym miejscem do życia, a także wypoczynku. Gmina Wieliszew jest pomysłodawcą Półmaratonu Zegrzyńskiego, który organizuje wraz z gminami należącymi do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. W 2023 roku odbędzie się jego szósta edycja, a sama trasa prowadzi biegaczy przez ponad 17 kilometrów nad brzegiem Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego. Woda, to nieodłączny aspekt Gminy Wieliszew podczas letnich koncertów, kin plenerowych oraz spotkań autorskich. To na plaży w Wieliszewie, na którą prowadzą liczne trasy rowerowe z różnych zakątków gminy i nie tylko, odbywały się niezapomniane koncerty szantowe.

 

Powiat Legionowski

Wspierając działania gmin, Powiat Legionowski prowadzi portal turystyczny jezioro.zegrzynskie.pl i Punkt Informacji Turystycznej, udostępnia aplikację mobilną „Powiat Legionowski” oraz utrzymuje i promuje turystyczny Szlak Polski Walczącej. Realizuje projekty z udziałem środków europejskich – w ostatnich latach były to „Forum dla Zalewu” i „Ryby mają głos”. Współpracuje też ściśle z LOT „Przystań w sercu Mazowsza”, koncentrującej się na promocji i wspieraniu rozwoju regionu. Wyraża się to we wspólnych projektach, w szczególności zmierzających do opracowania strategii ponadlokalnej, szkoleniu kadr turystyki i propagowaniu idei turystyki zrównoważonej, na które stowarzyszenie pozyskuje granty europejskie, rządowe i samorządowe.

Like this article?

Share
Share

Leave a comment