Festiwal Lachów i Górali

14. Festiwal Biegowy i III Festiwal Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju: Sport, Emocje i Kultura Beskidzka

W miniony piątek rozpoczął się spektakularny 14. Festiwal Biegowy i równie zachwycający III Festiwal Lachów i Górali w malowniczym miasteczku Piwniczna-Zdrój. To wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy miłośników biegania, kultury regionalnej oraz dobrej zabawy. Wyjątkowa atmosfera, piękna pogoda i emocjonujące wydarzenia sportowe sprawiły, że tegoroczna edycja była niezapomniana.

Młodzi Biegacze na Starcie

Festiwal rozpoczął się od rywalizacji szkół w „Aktywnym Małopolaninie”, w którym wzięło udział około 700 dzieci. To niesamowity wynik, który dowodzi, że sport zyskuje coraz większą popularność wśród młodego pokolenia. Dzieci rywalizowały w sześciu różnych konkurencjach, od skoku w dal z miejsca po bieg sztafetowy. Atmosfera była gorąca, a młodzi sportowcy wykazali się doskonałymi umiejętnościami i ogromnym entuzjazmem. Dopingu nie brakowało, a uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczestników.

Triumfatorzy i Zwycięzcy

Wyniki rywalizacji szkół były emocjonujące, a najlepsze zespoły zasłużenie zdobyły swoje miejsca na podium. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Szkoła Podstawowa klasy 1-3:

 1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piwnicznej-Zdroju
 2. Samorządowe Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu
 3. Szkoła Podstawowa w Podegrodziu

Szkoła Podstawowa klasy 4-6:

 1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 w Nowym Sączu
 2. Szkoła Podstawowa w Głębokiem
 3. Szkoła Podstawowa w Wierchomli

Szkoła Podstawowa klasy 7-8:

 1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Sączu
 2. Szkoła Podstawowa w Łomnicy
 3. Samorządowe Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu

Szkoła Średnia:

 1. Liceum Ogólnokształcące im. A. Grottgera w Grybowie
 2. II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu
 3. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu

Rywalizację seniorów otworzył „Bieg Lachów i Górali”. To emocjonujące wydarzenie, które przyciągało zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i tych, którzy z pasją wspierają swoje regionalne tradycje. Zwycięzcami tego biegu zostali Jakub Groń i Klaudia Pękala, obaj reprezentujący zespół Lipniczanie.

Niedzielna Pasja na Długie Dystanse

Trzeci dzień festiwalu okazał się równie emocjonujący. W niedzielny poranek rozpoczęły się wyjątkowe biegi na długie dystanse. Koral Maraton i Półmaraton śladami św. Kingi to imprezy, które przyciągnęły zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy postawili sobie sportowe wyzwania.

W kategorii OPEN, zwyciężczynią maratonu kobiet została Lidia Czarnecka, a mężczyzn Rafał Czarnecki, obaj z Bliżyna. Natomiast w Półmaratonie śladami św. Kingi triumfowali Aneta Szecówka z Biskupic i Kamil Walczyk z Makowa.

Nie można jednak zapominać o Biegach Górskich, które stanowiły prawdziwe wyzwanie na trasie o długości 11 kilometrów. Piękne widoki Beskidu Niskiego dodawały uroku tej rywalizacji, która przyciągnęła odważnych biegaczy.

Kultura, Smaki i Dziecięca Rywalizacja

Festiwal Biegowy to nie tylko rywalizacja sportowa. W ramach Festiwalu Smaków Sądecczyzny odbyły się zawody kulinarne, gdzie można było spróbować regionalnych dań przyrządzonych według tradycyjnych receptur. Grochówka, kwaśnica, chleb ze smalcem i wiele innych przysmaków cieszyło podniebienia gości.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu również mieli swoją szansę w Biegu Dzieci, który dostarczył im wiele radości i emocji. Rywalizowali zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, dając przykład determinacji i zabawy.

Bieg Przebierańców i Kultura Regionalna

Bieg Przebierańców to jedna z najbarwniejszych konkurencji festiwalu. Biegacze przebrani za postacie z bajek, filmów czy wytwory własnej wyobraźni przynieśli na festiwalową trasę nie tylko sportowe emocje, ale także bajkową atmosferę. To wyjątkowa okazja do wyrażenia swojej kreatywności i indywidualności.

Festiwal nie tylko promuje sport, ale także kulturę regionalną. Zespół Folklorystyczny „Toplan” ze Słowacji wspaniale zaprezentował się podczas III Festiwalu Lachów i Górali. Ich występ był owacją na stojąco, a energia i miłość do folkloru emanująca z młodych ludzi była niezwykle inspirująca.

Losowanie Głównej Nagrody

Na zakończenie festiwalu odbyło się losowanie głównej nagrody – nowej Toyoty Aygo X, która trafiła w ręce Anny Basiagi z Nowego Sącza. To wydarzenie z pewnością uczyniło zakończenie festiwalu jeszcze bardziej ekscytującym.

 1. Festiwal Biegowy i III Festiwal Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju to nie tylko wyjątkowa okazja do rywalizacji sportowej, ale także doskonały pretekst do promocji kultury regionalnej i wspólnej zabawy. Tegoroczna edycja dostarczyła niezapomnianych wrażeń i już teraz wielu uczestników czeka na kolejny festiwal. To wydarzenie, które z pewnością zostawiło po sobie trwały ślad w sercach i wspomnieniach jego uczestników.

Like this article?

Share
Share

Leave a comment