Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk

NIE DO OPOWIEDZENIA. DO ZOBACZENIA

Gigantyczne sztolnie i sekretne podziemia w Górach Sowich, największa liczba zabytków i uzdrowisk w Polsce, Europejski Szlak Zamków i Pałaców oraz cuda przyrody – tajemniczy Dolny Śląsk to miejsce idealne dla miłośników zagadek i pięknych krajobrazów.

 

Region bogaty w pamiątki po długiej, burzliwej i wielokulturowej historii. To tutaj każde miasto, zabytek, góra… kryją tajemnicę. Historia miesza się z legendą, a wiele wydarzeń, także stosunkowo niedawnych, posiada wątki do dzisiaj niewyjaśnione. Dla wielbicieli wysokogórskich wypraw, a także miłośników spędzania czasu w SPA w jednym z licznych zamków i pałaców – na Dolnym Śląsku każdy znajdzie miejsce idealne do wypoczynku. Dolny Śląsk to kraina różnorodności i obfitości. Doskonała oferta turystyczna, innowacyjna gospodarka i infrastruktura, świetna lokalizacja w skali Polski i Europy, a wszystko to w towarzystwie niezwykle otwartych Dolnoślązaków, którzy ze swojej gościnności znani są w całym kraju.

Zwiedzanie Dolnego Śląska polecamy rozpocząć od… podziemi, a tych w regionie jest mnóstwo: Kopalnia Złota w Złotym Stoku z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Twierdza Kłodzko pozwalająca na niezapomnianą podróż po ponad kilometrowej trasie korytarzy nazywanych labiryntami czy unikatowa Jaskinia Niedźwiedzia – to dopiero początek tego, co warto odwiedzić.

Dolny Śląsk to raj dla miłośników krajobrazów. Są tu bajkowe labirynty Błędnych Skał, szerokie panoramy majestatycznych Karkonoszy i Izerów, malownicze kolory jezior Rudaw Janowickich i doskonałe warunki do wspinaczki. Na zdobywców czeka oczywiście najwyższy szczyt regionu – Śnieżka. Nie brakuje kultowych miejsc w dolnośląskich górach, z niesamowitą historią i wspaniałym położeniem: Samotnia, Andrzejówka, Szwajcarka – to tylko niektóre schroniska, skradające serca turystów. Amatorów ornitologii przyciągają rozlewiska Doliny Baryczy i największy w Europie kompleks stawów rybnych – Stawy Milickie, gdzie odnajdą się miłośnicy przyrody, ciszy i aktywnego wypoczynku, bo w naszym regionie każdy miłośnik roweru znajdzie trasę odpowiednią dla siebie.

Dolny Śląsk słynie ze swoich twierdz, zamków oraz pałaców. Jednym z najbardziej znanych jest Zamek Książ, majestatyczna budowla, wywiera niezapomniane wrażenie. Jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. W regionie znajduje się też położony na szczycie wulkanu Zamek Grodziec, majestatyczny Zamek Kliczków czy przypominający bajkowy Hogwart z powieści o Harrym Potterze – Zamek Czocha.

Niezwykle ciekawymi obiektami są również zabytki wpisane na listę UNESCO: Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze czy Hala Stulecia we Wrocławiu.

Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych od średniowiecza. Uzdrowiska przyciągały już w XVIII i XIX wieku kuracjuszy z całej Europy. Usytuowanych zostało tutaj kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych. Miejscowości zdrojowe mają niepowtarzalny mikroklimat, sprzyjający relaksowi i kontaktowi z naturą. Miejsca te zapewniają regenerację i spokój. Najbardziej znane zdroje, to Kudowa, Duszniki, Świeradów, Lądek czy Polanica. Piękne parki, dostępność leczniczych wód, zabytki, bajeczne krajobrazy – bez wątpienia zasługują na uwagę.

Koneserzy regionalnych smaków również znajdą coś dla siebie. Dolnośląski Szlak Piwa i Wina proponuje produkty pochodzące z rzemieślniczych winnic i browarów, nawiązując do wielowiekowej tradycji Dolnego Śląska. Na turystów czeka paleta lokalnych produktów: bogactwo serów, miodów i wędlin. Warto odwiedzić miejsca, prowadzone przez pasjonatów i posmakować!

Dolny Śląsk czeka na odkrycie!

facebook.com/DolnySlaskPL

instagram.com/dolnyslask

youtube.com/@DolnySlask_LowerSilesia

tiktok.com/@dolnyslask

 

www.dolnyslask.travel

Like this article?

Share
Share

Leave a comment