Jak nadążać za zmianami współczesnego społeczeństwa

Jak nadążać za zmianami i wymogami współczesnego społeczeństwa mówi Elżbieta Radwan burmistrz Wołomina

 

Nadążanie za wymogami współczesnego świata to naprawdę nie lada wyzwanie. Globalizacja, często zmieniające się prawo i coraz bardziej wymagające społeczeństwo sprawiają, że coraz trudniej jest sprawować swoją funkcję w zakresie ściśle określonego zakresu zadań. Musimy poszerzać zbiór swoich kompetencji, które pozwolą nam płynnie dostosowywać się do zmian i reagować na nieoczywiste.

 

Od początku swojej pracy na stanowisku burmistrza wiedziałam, że to więcej niż praca. To gotowość do działania dla dobra mieszkańców 24 h na dobę. To pełna otwartość na to co przyniesie jutro. Świadomość, że każdy dzień jest inny i trzeba być na to gotowym. Do pracy w takich okolicznościach oprócz wachlarza własnych kompetencji potrzebny jest profesjonalny zespół ludzi, na których można polegać. Potrzebne jest też zrozumienie obszaru w jakim się pracuje i otwartość na współpracę.

 

W przypadku jednostki samorządu terytorialnego niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy Radą Miejską a Burmistrzem i wspólne ustalanie kierunku najlepszych dla gminy rozwiązań. W Wołominie, po wielu latach rozbieżności zdań, Rada Miejska i Władze Urzędu potrafią osiągać kompromisy. To wielki sukces i motywacja do dalszych działań, a także solidny fundament do stawiania czoła wyzwaniom, które przynosi los.

 

Uważam, że to właśnie dzięki umiejętności współpracy Wołomin tak dobrze poradził sobie w tym trudnym dla Polski, a także dla całej Europy czasie. Doświadczyliśmy pandemii, wojny w Ukrainie, historycznej inflacji i tylu zmian prawa, że już nikt nie potrafi tego zliczyć. Ze wszystkich opresji wyszliśmy silniejsi. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nasza wspólnota i ludzie pracujący na rzecz gminy, na których zawsze mogę liczyć.

Dzięki zaangażowaniu ludzi Wołomin nadal się rozwija i staje się coraz bardziej komfortowym miejscem do życia. Nowoczesne centrum przesiadkowe przy dworcu PKP Wołomin, parkingi „Parkuj i Jedź” przy PKP Wołomin, Wołomin Słoneczna i Zagościniec, a także dodatkowe miejsca parkingowe, które wybudowaliśmy na terenie nieużywanej od lat rampy kolejowej ułatwiają dojazd do stolicy i sprawiają, że o Wołominie myśli się coraz częściej w kategorii wygodnego do zamieszkania, nowoczesnego miasteczka. Myśląc o przyszłości i dbając o środowisko ułatwiamy i promujemy dostęp do transportu zbiorowego. Kontynuujemy dopłaty do Biletu Metropolitalnego i utrzymujemy gminne linie autobusów „L” nie zapominając jednocześnie o budowie i poprawie jakości gminnych dróg.

Przystąpiliśmy też do poszukiwania wód termalnych, bo trzeba wykorzystywać każdą szansę na poszukiwanie zielonej energii i dróg rozwoju dla Wołomina.

Nowoczesne społeczeństwo to też dobrze wyedukowane społeczeństwo, dlatego nie przestajemy inwestować w oświatę – zarówno w infrastrukturę szkolno-przedszkolną, jak i nowoczesny sprzęt i szkolenia dla kadry pedagogicznej. Rozbudowujemy szkoły, budujemy przedszkola. Dziś trudno wyobrazić sobie współczesne miasto bez nowoczesnego szkolnictwa.

Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez właściwej gospodarki finansowej i aktywności w pozyskiwaniu wsparcia ze źródeł zewnętrznych, przede wszystkim tych z funduszy unijnych. Od 2014 roku (podczas dwóch moich kadencji) pozyskaliśmy już łącznie ponad 140 mln zł.

Odpowiadając na potrzeby współczesnego społeczeństwa nie zapominamy o swoim dziedzictwie. Po prawie 100 latach przywrócimy dawną świetność budynkowi starej elektrowni przy ul. Daszyńskiego w Wołominie. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się widokiem architektonicznej perełki, w której znajdzie się miejsce dla Centrum Aktywności.

W jednej z gminnych wsi – w Lipinkach – powstaje filia miejskiej biblioteki, gdzie przygotujemy miejsce do aktywnej pracy z seniorami i dziećmi, a także przestrzeń dla młodzieży. W innej – w Nowych Lipinach – kończymy budowę domu komunalnego, który zwiększy zasób i standard lokali dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Dążąc do podnoszenia komfortu życia w naszym mieście sadzimy dużo drzew, otwieramy parki kieszonkowe i budujemy tężnie. (Aktualnie w Wołominie działają już trzy tężnie przy których mieszkańcy mogą się relaksować). W tym roku rozpoczęliśmy też budowę Skateparku i nowej bieżni na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Huragan. Obok Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miasta powołaliśmy też Radę Kobiet, bo nowoczesne społeczeństwo chce mieć swój głos w tworzeniu swojego otoczenia i my się w ten głos z radością i z pożytkiem dla miasta wsłuchujemy.

 

Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina

 

Like this article?

Share
Share

Leave a comment