Nad zielonymi brzegami Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego

Jezioro Zegrzyńskie to przyrodniczo-turystyczna przystań w samym sercu Mazowsza. Malowniczo osadzone nad wodami jeziora i krętych korytarzy rzeki Narew gminy i miasta ukierunkowane są na rozwój w oparciu na niezwykły potencjał rekreacyjny z zachowaniem wszelkich walorów natury i środowiska.

Gmina Nieporęt

Gmina Nieporęt położona nad Jeziorem Zegrzyńskim, otulona lasami to wyjątkowe miejsce przyjazne mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Od ponad 60 lat kojarzona jest z wypoczynkiem nad wodą, a ostatnio – dzięki rozbudowie sieci dróg rowerowych, łączącej ją z sąsiednimi gminami – stała się prawdziwą mekką rowerzystów. Jest kolebką dla wielu wybitnych sportowców. Trenują tu prawdziwi mistrzowie, jak chociażby medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka czy mistrz świata w kolarstwie szosowym Michał Kwiatkowski. 3 czerwca 2023 r. w Nieporęcie odbyła się konferencja z udziałem samorządowców, naukowców i wybitnych sportowców pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego z okazji 60-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. W trakcie konferencji odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Gminą Nieporęt, Miastem i Gminą Serock, Gminą Wieliszew, Gminą Radzymin oraz Gminą Dąbrówka, dotyczące współpracy i podejmowania wspólnych działań na rzecz utworzenia sieci ścieżek rowerowych wokół Jeziora Zegrzyńskiego.

Włodarze gminy dbają o rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. W ostatnich latach pojawiły się: skatepark, tężnia solankowa, ścieżka dla rolkarzy, street workout, siłownie zewnętrzne, kort tenisowy, boiska do siatkówki plażowej, koszykówki czy piłki nożnej. Wybudowano także nowoczesny gmach liceum oraz biblioteki. Gmina Nieporęt to nie tylko rekreacja, ale również idealne miejsce do rozwijania biznesu.

Powiat Legionowski

Powiat Legionowski, wspierając działania gmin, prowadzi portal turystyczny jezioro.zegrzynskie.pl i Punkt Informacji Turystycznej, udostępnia aplikację mobilną „Powiat Legionowski” oraz utrzymuje i promuje turystyczny Szlak Polski Walczącej. Angażuje się również w inicjatywy realizowane wspólnie z gminami, mające charakter ponadgminny, jak działania mające na celu ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza czy wspierające dziedzictwo kulturowe, naturalne i rozwój gospodarczy regionu. Realizuje projekty wspierające promocję i rozwój turystyczny Regionu Jeziora Zegrzyńskiego, na które pozyskuje środki europejskie – w ostatnich latach były to „Forum dla Zalewu” i „Ryby mają głos”. Współpracuje też ściśle z Lokalną Organizacją Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza”, koncentrującą się na promocji i wspieraniu rozwoju regionu, w szczególności wzmacnianiu branży turystycznej. Wyraża się to we wspólnych projektach, w szczególności zmierzających do opracowania strategii ponadlokalnej, dotyczących szkolenia kadr turystyki, propagowania idei turystyki zrównoważonej i promocji turystyki wiejskiej, na które stowarzyszenie pozyskuje granty europejskie, rządowe i samorządowe. Dzięki tym działaniom, zainicjowanym wspólnie przez Starostę Legionowskiego i LOT „Przystań w sercu Mazowsza”, udało się wokół idei stworzenia wspólnej strategii skonsolidować pod egidą stowarzyszenia aż dziesięć gmin z czterech mazowieckich powiatów.

Serock

Malownicze miasteczko usytuowane nad Jeziorem Zegrzyńskim przywodzi na myśl krajobrazy zaczerpnięte z najpiękniejszych mazurskich pocztówek. Ta niewielka miejscowość stanowi doskonały przykład tego jak nowoczesna turystyka oraz zamiłowanie do historii i tradycji przodków determinują rozwój miasta. Zarówno mieszkańcy jak i turyści, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdą tutaj szeroką ofertę aktywności. Na serockiej plaży, oprócz opalania i kąpieli w rzece, można spróbować swoich sił podczas gier zespołowych, a także wziąć udział w zawodach, warsztatach czy koncertach. Koneserzy żeglarstwa znajdą tutaj porty jachtowe, mogą również wypłynąć w rejs po jeziorze jednym z lokalnych statków turystycznych. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą wyruszyć w podróż jednym ze szlaków rowerowych, podziwiając po drodze nasączone zielenią obrazy budujące krajobraz wyjątkowych rezerwatów przyrody oraz zabytki będące świadectwami wielowiekowej historii. Będąc w centrum Serocka można przejść się po zabytkowym rynku, a także zwiedzić niebotyczny późnogotycki kościół, który od pięciuset lat stanowi nieodzowną wizytówkę miasta. Warto również udać się do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, która pełni funkcję lokalnego muzeum, zobaczyć średniowieczne grodzisko, a także położone nieopodal pałace Radziwiłłów i Krasińskich.

Gmina Wieliszew

Skarbem gminy Wieliszew jest natura. Gmina leży w Dolinie Dolnej Narwi, z cennymi łąkami, łęgami i starorzeczami, z których największym jest zrewitalizowane Jezioro Wieliszewskie – połączone Kanałem Wieliszewskim z Jeziorem Kwietniówka i Jeziorem Zegrzyńskim. Piękno tej okolicy docenili poeci – Jerzy Zagórski i Krzysztof Kamil Baczyński, który w letnisku Kwietniówka spędził swoje ostatnie przed wybuchem Powstania Warszawskiego wakacje.

Doskonałe położenie Jeziora Wieliszewskiego podkreśla inwestycja Parku Świętojańskiego. Można tutaj spacerować, korzystać z drewnianego placu zabaw, jak i wziąć udział w organizowanych cyklicznie imprezach plenerowych, z których największą jest stanowiący święto gminy festiwal Go Green.

Z uwagi na zagrożenie realizacją inwestycji kolei dużych prędkości, która podzieliłaby gminę i zdegradowałaby tereny łąk i mokradeł, trwają starania o utworzenie Rezerwatu Dolnej Narwi.

Gmina Wieliszew zaprasza do aktywnego wypoczynku i dbania o kondycję. Amatorów sportu zachęca do udziału w licznych imprezach. Dla biegaczy, piechurów i rowerzystów zostały przygotowane trasy o różnym poziomie trudności. Kolarze MTB mogą trenować na Wieliszewskiej Trasie Crossowej. W 2024 odbędzie się 7. edycja Półmaratonu Zegrzyńskiego, którego gmina Wieliszew jest pomysłodawcą, a sama trasa prowadzi biegaczy przez ponad 17 kilometrów nad brzegiem Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego, gdzie funkcjonuje popularna plaża.

Like this article?

Share
Share

Leave a comment