Zapraszamy na warszawską Ochotę!

Ochota jest dzielnicą Warszawy położoną w lewobrzeżnej części miasta. Jest jedną z 18 jednostek pomocniczych m.st. Warszawy. Nazwa dzielnicy pochodzi od karczmy „Ochota” wzniesionej po 1831roku u zbiegu ulic Grójeckiej i Kaliskiej. Zgodnie z Miejskim Systemem Informacji w jej obszar wrysowują się cztery osiedla: Stara Ochota, Filtry, Szczęśliwice i Rakowiec. Ochota graniczy ze Śródmieściem, Mokotowem, Włochami i Wolą.

Kto mieszka na Ochocie? W dzielnicy – na powierzchni 9,72 km² – mieszka 76477 osób. Zagęszczenie ludności wynosi tu 8486 os./km² i jest najwyższe w skali Warszawy. Pierwsze pisemne wzmianki o terenie, na którym leży współczesna Ochota, pochodzą z 1238 r. Tragiczne czasy II wojny światowej odcisnęły swoje piętno na Ochocie. To właśnie w tej dzielnicy doszło do masakry ludności cywilnej, znanej jako Rzeź Ochoty. Tu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. 31 lipca 1944 r. w jednym z mieszkań przy ul. Filtrowej 68 płk Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia akcji powstania. Godzina „W” została wyznaczona na 17.00 dnia następnego.

Formalnie Dzielnica Ochota została utworzona w 1951 roku, a obecne granice Ochoty są niezmienne od 1994 roku. Dzisiejsza Ochota jest dynamicznie rozwijającą się dzielnicą, przyjazną mieszkańcom. 

Edukacja i oświata

Ochota jest dzielnicą, której mocną stroną jest edukacja. Tu swoją siedzibę ma Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, mieszczą się także siedziby i budynki kilkunastu wydziałów Uniwersytetu i Politechniki. Na Ochocie, przy ul. Wawelskiej 56, swoją siedzibę ma Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. To właśnie w naszej dzielnicy w 2000 r. powstał Kampus Ochota, w skład którego wchodzą liczne instytucje naukowe i akademickie. Jego trzon stanowią wydziały oraz instytuty matematyczno-przyrodnicze Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Tu także działa LO im. Stanisława Staszica, od lat najlepsze liceum w Polsce, według rankingu miesięcznika „Perspektywy”.

Sport i rekreacja

Ochota ma jedną z najbogatszych w Warszawie ofert bezpłatnych zajęć sportowych dla mieszkańców. Praktycznie przez cały rok mogą oni brać udział w treningach, takich jak joga, aerobik, nordic walking, zdrowy kręgosłup, gimnastyka dla seniora, sztuki walki – MMA, taniec, tenis, hulajnogi czy rolki. Dodatkowo zajęcia organizuje Ośrodek Sportu i Rekreacji Ochota. Przez cały rok mieszkańcy mogą korzystać z basenu w OSiR, a w okresie zimowym z lodowiska. OSiR organizuje cykliczne turnieje w tenisa stołowego i w szachy. Na jego obiektach rozgrywane są mecze piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Dodatkową atrakcją, oferowaną przez OSiR Ochota w sezonie letnim, są otwarte baseny przy ul. Usypiskowej – w Parku Szczęśliwickim.

Kultura i tradycja

Na Ochocie odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych oraz poświęconych historii. Liczne koncerty, wystawy, spotkania literackie, spektakle teatralne, imprezy plenerowe – to wszystko można znaleźć na Ochocie. Organizatorami wydarzeń jest nie tylko urząd dzielnicy. Niezwykle bogatą ofertę przedstawia mieszkańcom Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Jest to jeden z najstarszych domów kultury w Warszawie. Działa od 56 lat, promując twórczość amatorów i profesjonalistów. Organizuje on ciekawe zajęcia i warsztaty: muzyczne, taneczne, teatralne, plastyczne, literackie. Bardzo atrakcyjna jest również oferta kulturalna Młodzieżowego Domu Kultury Ochota, a także Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz liczne propozycje Biblioteki Publicznej. W dzielnicy mają swoje siedziby i sceny Teatr Ochoty oraz Och-Teatr.

 

Inwestycje

Nasz obszar dynamicznie się rozwija. Ostatnie trzy lata na Ochocie to czas wzmożonych działań inwestycyjnych. Warto wspomnieć o niektórych z nich:

  • budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 264 przy ul. Majewskiego 17,
  • przebudowa ul. Włodarzewskiej na odcinku od ul. Usypiskowej do Al. Jerozolimskich wraz z odwodnieniem,
  • modernizacja ulic Harfowej, Lutniowej oraz Lirowej,
  • budowa nowoczesnego boiska do piłki nożnej na terenie Zespołu Szkół d. „Kolejówka” przy ul. Szczęśliwickiej 56,
  • modernizacja budynku przy ul. Skorochód-Majewskiego 3 na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej,
  • modernizacja Parku Marii Skłodowskiej-Curie,
  • budowa kawiarni w Parku Pięciu Sióstr,
  • modernizacja mostku w Parku Szczęśliwickim,
  • adaptacja pomieszczeń na potrzeby delegatury Urzędu Stanu Cywilnego,
  • liczne remonty w placówkach oświatowych.

Dzielnica przyjazna przedsiębiorcom

Ochota jest dzielnicą przyjazną przedsiębiorcom. Ważnym projektem realizowanym w dzielnicy jest obecność nawigatora przedsiębiorcy (obsługa również w języku angielskim).

 

Polityka społeczna i senioralna

Na Ochocie jesteśmy wyczuleni na potrzeby tych osób, które gorzej sobie radzą z codziennymi problemami, z wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. Koniecznie należy też wspomnieć o ochockich seniorach, którzy cieszą się ogromną estymą władz dzielnicy. Seniorzy mają bardzo bogatą ofertę możliwości zorganizowanego spędzenia czasu, a Ochockie Dni Seniora to szczególne wydarzenie. W 2023 r. trwały od 30 września aż do 16 grudnia.

„Ochota jest dzielnicą, w której przez cały czas coś się dzieje. U nas nie ma nudy” – twierdzi Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Dorota Stegienka. Ochota ma swój urok, niezaprzeczalną magię. Nowoczesność przenika się tutaj z historią, osiedla pełne domów mieszkalnych sąsiadują z parkami.

Zapraszamy na stronę Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy: https://ochota.um.warszawa.pl oraz na oficjalny profil Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy na fb: https://pl-pl.facebook.com/dzielnicaOchota.

Like this article?

Share
Share

Leave a comment